От години въпросът дали октокриленът е вреден буди притеснения в учените, здравните организации и нас - потребителите. Съществуват смущаващи мнения, които квалифицират октокрилена като нарушител на ендокринната система, както и като опасен химикал за морските обитатели.
В статията ще разгледаме какво е октокрилен, как действа той, безопасен ли е октокриленът, кои са неговите предимства и недостатъци и възможни алтернативи.
Какво е октокрилен?
Октокриленът (Octocrylene) е химичен филтър, който се използва в много слънцезащитни продукти за защита и абсорбиране на ултравиолетовите (UV) лъчи. Той е органичен филтър, което означава, че е създаден в лаборатория, а не се среща естествено в природата. Синтетичният филтър се използва за защита от слънцето и увеличаване на водоустойчивостта и прозрачността на слънцезащитните продукти.
Как действа октокриленът?
Октокриленът работи, като абсорбира UV лъчите и ги превръща в топлина. Тази топлина след това се освобождава от кожата. Действието му е характерно за всички химични филтри. Той е широкоспектърен филтър - предпазва както от някои UVA лъчи (отговорни за стареенето), така и в по-голям диапазон от UVB лъчи (отговорни за слънчевите изгаряния и рака на кожата).
Тъй като химичният филтър се абсорбира в кожата, може да възникнат натрупвания в организма, което да доведе до увреждане на тъкани и други нежелани реакции.
Безопасен ли е октокриленът?
Октокриленът е одобрен за употреба в слънцезащитни продукти от Американската агенция по храните и лекарствата (FDA). Научният комитет по безопасност на потребителите - независим научeн комитет, управлявани от Генерална дирекция за здравеопазване и защита на потребителите на Европейската комисия, изразява в свое становище, че октокриленът с концентрация под 10% в слънцезащитните продукти е безопасен.
Комитетът още споделя, че са възможни кожни раздразнения и проява на алергични реакции включително фоточувствителност, предизвикани от октокрилен. Учените от комитета не изразяват заключение относно замърсяването на крайбрежните морски води с октокрилен, както и споделят, че не са налице достатъчно доказателства за влиянието му върху хормоналния баланс, макар да са налице такива проучвания.
Повече за химичните филтри в слънцезащитните продукти и кои са те може да разберете в нашата блог статия.
Предимствата и недостатъците на октокрилена:
Предимства:
-
Предпазва от UVA и UVB лъчи
-
Подпомага лесното абсорбиране и водоустойчивостта на продукта
-
Не оставя бели следи
Недостатъци:
-
Потенциален хормонален нарушител
-
Може да има вредно въздействие върху околната среда
-
Предизвиква дразнене на кожата, алергии и чувствителност при някои хора
Безопасната алтернатива - минерални филтри
Макар да има разнопосочни мнения относно потенциалните вреди на химичния филтър, силно съветваме деца, бременни, хора с чувствителна кожа и алергии да не използват слънцезащити, съдържащи октокрилен или каквито и да е химични филтри като хомосалат, авобензон, оксибензон и други.
Безопасна алтернатива са минералните филтри като цинков оксид и титанов диоксид. Минералните филтри, известни още като физически филтри, са неорганични вещества, които седят на повърхността на кожата и действат като огледало, отразявайки вредните UV лъчи. За разлика от химическите филтри, които абсорбират UV лъчите и ги превръщат в топлина, минералните филтри не взаимодействат с кожата.
-
Много минерални филтри предлагат защита както срещу UVA, така и UVB лъчи.
-
Подходящи са за деца и хора със силно реактивна и чувствителна кожа, което ги прави безопасни. Не се смятат за ендокринни нарушители.
-
Някои минерални слънцезащити предлагат устойчивост на вода.
-
Не замърсяват крайбрежието и не застрашават морските обитатели.
Съветваме ви винаги да четете етикета на слънцезащитните продукти, които избирате и да съобразявате нуждите на вашата кожа. Семейството ни винаги е залагало на лосиони с минерални филтри, за да избегнем какъвто и да е потенциален риск за здравето ни, както и за да се погрижим за природата.